Neues

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Vikipedi Engelinden Ötürü Türk hükûmetine karşı açılan Çevrimiçi Sansür Davasını Hızlandırmaya Karar Verdi.

Türkiye Vikipedi Sansürüne 2017’de Başladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Wikimedia Vakfı’nın ülkedeki Vikipedi’ye erişim engelinden ötürü Türk hükûmetine karşı açtığı bir davayı hızlandırmaya karar verdi.

Davada, uzun zamandır devam eden yasağın kabul edilemez bir sansür boyutuna ulaştığı ve insanların ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim temel haklarının sınırlandığı ileri sürülmekte.

Erişim engeli Türk hükümeti tarafından Nisan 2017’de yürürlüğe kondu. Vikipedi’yi barındıran ve dünya çapında ücretsiz bilgiye erişimi destekleyen Wikimedia Vakfı, ancak Türk makamlarıyla görüşmelerde ilişki kurmaya çabaladıktan ve engele Türk mahkemelerinde itiraz ettikten sonra AİHM’e başvuru yapmış olduğunu Mayıs 2019’da duyurdu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile kurulan AİHM, bireylerin hakları ihlal edildiğinde başvurabildikleri uluslararası bir insan hakları mahkemesidir. Türkiye, Sözleşmeye uzun süredir taraftır. AİHM’in davamızı görüşme hızı olağandışıdır, çünkü AİHM’deki davaların bu aşamaya gelmesi aylar hatta yıllar sürebilir.

Davanın kamu için büyük önemini takdir eden Mahkeme, iki ay içerisinde davaya “işlem önceliği” vermeye karar vermiştir. Haziran 2009’da AİHM, önündeki en önemli, ciddi ve acil davaların işlenmesini ve karara bağlanmasını hızlandırmak amacıyla bir öncelik politikası benimsedi. Dava, gelecekteki devlet sansürü alanındaki  kararlar için emsal teşkil etme potansiyeline sahip. Türk hükûmetinin şimdi davaya ilişkin görüşlerini Mahkeme’ye sunmak için Ekim ayının sonuna kadar vakti var.

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales, “Vikipedi, özgür bilgiye erişimin insanların yaşamlarını dönüştürebileceği ilkesine dayanıyor. “Bu dava, güç suistimallerini sınırlama ve hükûmetlerin vatandaşlarının bilgiye erişimini kısıtlama yeteneğini sınırlamak için bir emsal oluşturma potansiyeli taşıyor” dedi.

Günümüzde Vikipedi, dünyada en yaygın erişilen bilgi kaynaklarından biridir. Saniyede 6.000 kez okunur ve maddeleri dünya genelinde 250.000’den fazla gönüllüden oluşan bir topluluk tarafından  her gün düzenlenir, geliştirilir ve tartışılır. Bu maddelerin yüzde 85’inden fazlası İngilizce dışındaki dillerdedir ve Türkçe Vikipedi’nin Türkçe konuşan gönüllüler tarafından Türkçe konuşan insanlar için yazılmış 300.000’den fazla maddesi de bunların içindedir.

Read this post in English.

Verwandt

Lesen Sie weiter auf der Suche nach Wissen

İki buçuk yıldan uzun zamanın ardından Türkiye’den Wikipedia’ya erişim açıldı

Bugün, Wikipedia’nın 19. doğum gününde, Wikimedia Vakfı Türkiye’den Wikipedia’ya erişimin yeniden açılmakta olduğuna ilişkin haberler aldı.* Bu son gelişme, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye yetkililerinin iki buçuk yıldan uzun süren engelini 26 Aralık 2019 kararı ile anayasaya aykırı bulmasının ardından gerçekleşti. Bugün erken saatlerde Anayasa Mahkemesi kararın tam metnini kamuya açık olarak paylaştı, hemen ardından Wikipedia’ya erişimin….

Read more
Welcome back, Turkey!

Access to Wikipedia restored in Turkey after more than two and a half years

Today, on Wikipedia’s 19th birthday, the Wikimedia Foundation has received reports that access to Wikipedia in Turkey is actively being restored.* This latest development follows a 26 December 2019 ruling by the Constitutional Court of Turkey that the more than two and a half year block imposed by the Turkish government was unconstitutional. Earlier today,….

Read more

Our legal case against Turkey’s block of Wikipedia has been expedited. Here’s what that means.

Today, the Wikimedia Foundation welcomes the news that our case brought before  the European Court of Human Rights (ECHR) to lift the block of Wikipedia in Turkey has been communicated to the Turkish Government and given priority status by the court, just two months after the case was filed with the court. Priority status is….

Read more

Helfen Sie uns dabei, das Wissen der Welt zu befreien.

Wegen ihrer Gemeinnützigkeit werden die Wikipedia und unsere verwandten Projekte für Freies Wissen vor allem über Spenden unterstützt.

Spenden Sie jetzt

Verbindung — Conecta

Bleiben Sie über die Wikimedia Foundation auf dem laufenden

Erhalten Sie Aktualisierungen per E-Mail

Abonnieren Sie Nachrichten über laufende Projekte und Initiativen.

Kontaktieren Sie eine Person

Fragen über die Wikimedia Foundation oder unsere Projekte? Kontaktieren Sie unser Team.

Bildnachweis