صفحهٔ اصلی

From the Wikimedia Foundation
Jump to navigation Jump to search

جهانی را تصور کنید که در آن هر انسانی بتواند آزادانه سهمی از کل دانش را داشته باشد. این تعهد ماست.
و ما به کمک شما نیازمند داریم. لطفاً همین امروز به بنیاد ویکی‌مدیا با کمک‌های مالی‌تان یاری برسانید.

وب‌نوشت ویکی‌مدیا

آخرین اخبار و نظرهای بنیاد ویکی‌مدیا را بخوانید.


حمایت از ما

بنیاد ویکی‌مدیا به کمک‌های زیاد کاربرانش اتکا کرده‌است. لطفاً به این که امروز کمک‌هایتان را، خواه زمانی باشد یا مالی یا سخت‌افزاری، انجام دهید بیندیشید. صفحهٔ حامیان به سازمان‌ها و اشخاصی اختصاص یافته که به ما در نگهداری پروژه‌های ویکی‌مدیا کمک می‌کنند. بنیاد ویکی‌مدیا لزوما از همهٔ کارهای حامیان خویش حمایت نمی‌کند.

بنیاد ویکی‌مدیا در ایالات متحدهٔ آمریکا به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی منطبق بر قانون ‎501(c)(3)‎ ثبت شده‌است. از این رو کمک‌های مالی شهروندان آمریکایی دارای معافیت مالیاتی است. کمک‌های مالی شهروندان دیگر کشورها نیز ممکن است از معافیت مالیاتی برخوردار باشند. لطفاً معافیت مالیاتی کمک‌ها را جهت آگاهی از جزئیات ببنیید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوهٔ کمک از طریق PayPal، MoneyBookers، پست عادی یا پرداخت مستقیم لطفاً جذب سرمایه را ببنید. برای سایر نحوه‌های کمک، با ما تماس بگیرید.

آیا می‌دانستید؟

آیا می‌دانستید ویکی ‌انبار یک مخزن بزرگ از محصولات چندرسانه‌ای است و هم‌اکنون بیش دومیلیون پرونده را در خود دارد؟

یکی از کاربران ویکی‌انبار، برایانا لافر (Brianna Laugher)، ویکی‌انبار را برای شما معرفی می‌کند:

به ویکی‌انبار خوش‌آمدید

ویکی انبار سه سال پیش برای پیشگیری از بارگذای تصاویر یکسان در دویست ویکی مختلف ایجاد شد و به عنوان یک انبار بزرگ از محصولات رسانه‌ای مطرح شد و زندگی را برای ویرایشگران ویکی‌مدیا شیرین‌تر کرد. از آن زمان ویکی انبار به سرعت به محلی برای عکاسان، نقاشان، پویشگرها، ویرایشگران پرونده‌های صوتی، مترجمان، سازمان‌دهندگان و مفسرین تبدیل شد.

بیشتر بدانید...

جزئیات حقوقی

هیئت امنای ویکی‌مدیا بالاترین قدرت حقوقی در بنیاد ویکی‌مدیا است، و این قدرت را دارد که فعالیت‌های بنیاد را هدایت کند. آیین‌نامهٔ بنیاد را می‌توانید در آیین‌نامهٔ بنیاد ویکی‌مدیا ببینید. سایر سیاست‌هایی که توسط هیئت امنا تعیین شده‌اند را در سیاست‌ها ببینید.

بنیاد مسئولیت مدیریت بودجه، که در درجه نخست برای تجهیزات رایانه‌ای و میزبانی هزینه می‌شود را بر عهده دارد. سایر هزینه‌ها شامل منابع انسانی لازم برای برپا کردن پروژه‌های ویکی‌مدیا می‌شود، اگر چه بیشتر افراد داوطلب هستند. این وبگاه فهرستی از چکیدهٔ ملاقات‌های هیئت امنا را در خود دارد.

آخرین تصمیم‌های هیئت امنا را در راه حل‌ها ببینید.

آخرین اخبار

بنیاد ویکی‌مدیا انتصابات جدید هیئت امنا را اعلام کرد
ساعاتی قبل، ژان-بارت د ورید، نایب رئیس هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا، تغییرات مهمی را در هیئت امنا اعلام کرد از جمله انتخاب رئیس جدید و انتصاب عضو جدید منتخب جامعه کاربران. بیشتر بخوانید... (۱۷ ژوئیه ۲۰۰۸)


ویکی‌نویسان سراسر جهان برای ویکی‌مانیا ۲۰۰۸ آماده می‌شوند
هفتهٔ بعد صدها داوطلب و علاقه‌مند به ویکی‌مدیا در مرکز تاریخی دانش و خرد جهان، کتابخانهٔ اسکندریه مصر، برای چهارمین کنفرانس سالانهٔ ویکی‌مانیا دور هم جمع می‌شوند. بیشتر بخوانید... (۹ ژوئیه ۲۰۰۸)


هیئت امنا جزئیات تغییر ساختار هیئت را اعلام کرد
جان بارت دورده (Jan Bart de Vreede)، نایب رئیس هیئت امنا، امروز جزئیات تغییر ساختار را اعلام کرد. این تغییر ساختار با اضافه شدن چند جایگاه منتخب از میان شعبه‌ها همراه خواهد بود و شرایط و جزئیات دیگر جایگاه‌ها را مشخص‌تر خواهد کرد. بیشتر بخوانید... (۲۶ آوریل ۲۰۰۸)


هیئت امنا منصوب شدن خزانه‌دار جدید هیئت را اعلام کرد
هیئت امنا سوارت وست (Stuart West) را به عنوان خزانه‌دار جدید منصوب کرد. وست تجارب مالی جدید و توانمندی‌هایش را به هیئت امنا می‌آورد. بیشتر بخوانید... (۲۲ آوریل ۲۰۰۸)


ویکی‌مدیا استخدام می‌کند!
سه فرصت شغلی جدید دربارهٔ جذب سرمایه و توسعه مطرح شده‌اند. مهلت نهایی ۱۵ مه است. بیشتر بخوانید... (۲۰ آوریل ۲۰۰۸)


Nicholas Hilliard 021.jpg
نیکولاس هیلیارد (Nicholas Hilliard)، موضوع مقاله شماره ۱۰ میلیون

ویکی‌پدیا به مرحلهٔ ۱۰ میلیون مقاله در بیش از ۲۵۰ زبان رسید
زندگی‌نامهٔ یک نقاش قرن ۱۶ به زبان مجارستانی به عنوان مقالهٔ ۱۰ میلیونم شناخته شده‌است. بیشتر بخوانید... (۲۸ مارس ۲۰۰۸)


بنیاد ویکی‌مدیا کمک ۵۰۰ هزار دلاری دریافت کرد
بنیاد ویکی‌مدیا اعلام کرد که یک کمک مالی نامحدود ۵۰۰ هزار دلاری از طرف دو انسان دوست به نام Vinod و Neeru Khosla دریافت کرده‌است. بیشتر بخوانید... (۲۷ مارس ۲۰۰۸)


بنیاد سلون جایزه‌ای ۳ میلیون دلاری برای حمایت از کیفیت و رشد ویکی‌پدیا می‌دهد
بنیاد آلفرد پ سلون (Alfred P. Sloan Foundation) اعلام کرد که جایزه‌ای ۳ میلیون دلاری برای حمایت از بنیاد ویکی‌مدیا، سازمان غیرانتفعالی که بزرگترین و مشهورترین دانشنامهٔ جهان، ویکی‌پدیا، را می‌گرداند در نظر گرفته‌است. بیشتر بخوانید... (۲۵ مارس ۲۰۰۸)


Egypt.Alexandria.BibliothecaAlexandrina.01.jpg
کتابخانهٔ اسکندریه

ویکی‌مانیا ۲۰۰۸ برای شرکت‌کنندگان دعوت به عمل می‌آورد
کمیتهٔ برگزاری ویکی‌مانیا ۲۰۰۸ تا ۱۶ مارس ۲۰۰۸ در حال پذیرفتن ارائه‌ها، کارگاه‌ها، پنل‌ها، پوسترها، فضاهای خالی و آثار هنری خواهد بود. کنفرانس در تابستان امسال در کتابخانهٔ اسکندریه در مصر برگزار می‌شود. رهنمود ارسال به طور برخط در دسترسی است. برای جزئیات بیشتر، وبگاه رسمی را ببینید. (۱۲ فوریه ۲۰۰۸)


بنیاد ویکی‌مدیا آخرین اظهارنامه‌های مالی را منتشر می‌کند
من مفتخرم، اگر چه قدری دیرتر از آن‌چه که در ابتدا انتظار می‌رفت، اعلام کنم که هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا اظهارنامهٔ مالی بنیاد برای سال ۲۰۰۶-۲۰۰۷ را پذیرفته است. اظهارنامهٔ مالی اینک در ویکی بنیاد در نشانی http://wikimediafoundation.org/wiki/Image:Wikimedia_2007_fs.pdf بارگذاری شده‌است. بیشتر بخوانید... (فلورانس دووارد، ۸ فوریه ۲۰۰۸)هم‌چنین برای اطلاعات بیشتر رویدادهای اخیر را ببینید.


پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا (بیشتر بخوانید...)

سیاست حفظ اسرار: اگر شما وبگاه‌های پروژه‌های ویکی‌مدیا را بگردید، ما اطلاعاتی بیش از آن چه به طور معمول در سیاههٔ کارگزارها (سرورها) ثبت می‌شود جمع‌آوری نمی‌کنیم. اگر در پروژه‌های ویکی‌مدیا مشارکت کنید، شما در حال انتشار هر کلمه‌ای که به طور عمومی می‌نویسید خواهید بود. باید فرض کنید که هر آن‌چه می‌نویسید برای همیشه باقی می‌ماند. این شامل مقاله‌ها، صفحه‌های کاربری، صفحه‌های بحث و دیگر صفحه‌های وبگاه می‌شود. برای جزئیات بیشتر سیاست رسمی را ببینید.