Bağış SSS

From the Wikimedia Foundation
Jump to: navigation, search
Information

Please note: this page has been proposed for deletion. It has had most of its page contents banished to the page history and its author (and other significant contributors) have been notified of its impending deletion. Without objection, this page will be deleted after April 21, 2007.


Information

Please note: this page has been proposed for deletion. It has had most of its page contents banished to the page history and its author (and other significant contributors) have been notified of its impending deletion. Without objection, this page will be deleted after April 21, 2007.

Bağış | Mütevelli Heyeti Başkanı'ndan Açıklama | Basın Açıklaması (en) | SSS | Donor Privacy Policy | Tax-deductibility of donations | Hediye Politikası | Planned Spending | Gift Certificate

Para ne için kullanılacak?
Para, Wikimedia projelerinin sürdürülmesi ve geliştirilmesi için kullanılacaktır. Harcamalar; donanım, bant genişliği, çalışan ücretleri, etkinlikler ve diğer bazı giderlerden oluşmaktadır. Başarılı bir bağış kampanyası, bugün yürüttüğümüz çalışmaların devamını ve gelişimini sağlayabilmemiz ve gelecek için güven verici bir finansal duruma sahip olmamız anlamına gelmektedir.
Geçmişte toplanan bağışları nasıl kullandığımızı görmek için buraya tıklayın.
Eşlenen bağışlar tam olarak nedir?
"Eşlenen bağışta" bulunan şirket ya da diğer bir büyük sponsor, belirli bir süre içinde ya da belirli bir miktara kadar yapılan her bir bireysel küçük bağışı "eşlemeyi" taahhüd eder. Örneğin, eşlenen bağış kampanyası içerisinde 50 dolar bağışta bulunursanız, diğer sponsor da 50 dolar bağış yapacaktır ve toplam bağış miktarı 100 dolar olacaktır. Teşvik edilen, insanların kendi küçük bağışlarının ikiye katlanacağını bilerek daha büyük miktarda bağış yapmasıdır.
Wikimedia niçin böyle bir teşebbüste bulunmaya ihtiyaç duyuyor?
Wikimedia geçen sene içerisinde olağanüstü bir büyüme yaşadı. Geçen sene dünyanın en büyük 28. sitesi olan Wikipedia listeyi hızla tırmanarak dünyanın en çok ziyaret edilen ilk on sitesinden biri[1] oldu. Wikimedia Commons 1.000.000'un üzerinde medya dosyası barındırıyor. Projelerin düzgün bir şekilde devam etmesi için yeni personel ve teknik kadro alımı yaptık. Ancak bu sene yapmadığımız şey bir bağış kampanyası oldu.
Daha çok proje, daha geniş özellikler, daha büyük içerik, daha güvenli hizmet: Daha iyisini yapmayı istiyoruz. Ancak bu daha çok donanım, bant genişliği ve personel gerektiriyor. Böylesi bir büyüme oranı ile, erişebileceğimiz kaynakları en efektif şekilde kullanmazsak hedeflerimizi gerçekleştiremeyiz, ve kurumsal donörlerin eşleşen bağışlar rica etmek bunu yapmanın en iyi yollarından biri. Topluluğumuzun ve kullanıcılarımızın bağışlarını özel sektörden gelen yardımlar ile artırmak istiyoruz.
Lokal bölümlere yapılan bağışlar eşlenecek mi?
Hayır. Bu kampanya süresince; sadece, aktiviteleri ile lokal bölümler de dahil olmak üzere tüm Wikimedia projelerini destekleyen Wikimedia Vakfı'na doğrudan yapılacak bağışlar eşlenecektir. Lokal bölümler kendi bağış kampanyaları için benzer düzenlemeler yapabilirler. Uluslararası düzeyde bir eşlenen bağış kampanyası düzenlemek karmaşık bir iştir, ancak ileride yapacağımız kampanyalarda daha geniş bir eşleme programı yapmayı umuyoruz.
Neler "doğrudan Wikimedia Vakfı'na yapılan bağışlar" olarak kabul ediliyor?
Wikimedia Vakfı'na bağışta bulunmak için pek çok kanal bulunuyor. Ancak sadece şu kanallardan yapılan para yardımları sponsorlarımız tarafından eşlenecek:
# PayPal ile yapılan bağışlar - bağış eşlenecek
# Moneybookers ile yapılan bağışlar - bağış eşlenecek
# havale ile yapılan bağışlar - bağış eşlenecek
# eşleme döneminde postalanan çekler ile yapılan bağışlar - bağış eşlenecek
# Cafe Press'den yapacağınız alışverişler - bağış eşlenmeyecek, ancak gelirin %20'si Wikimedia Vakfı'na kalacak.
Şimdi ya da gelecekte eşlenen bağışta bulunmayı taahhüd edebilecek biri tanıyorsam ne yapmalıyım?
Harika! Lütfen konuyla ilgili olarak Danny Wool (dwool@wikimedia.org) ile irtibata geçin.
Çeşitli şirketler tarafından bağışlarla desteklenmesi Wikimedia'nın tarafsızlığını etkiler mi?
Hayır. Sitelerimizin içeriğini değiştirmemiz yönünde bir anlaşmayı şimdiye kadar kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Sitelerin tarafsızlığını sürdürmekte ısrarlıyız ve bu standartların korunması hususunda kullanıcı topluluğumuza güveniyoruz.
Bu karar alınmadan önce topluluğa danışıldı mı?
Aslında, eşlenen bağış sistemi ile yapılacak bir bağış kampanyası fikri uzun süredir kamuya açık bir şekilde, özellikle vakfın e-posta listesinde gelişmekteydi. Topluluk vakfın yaptıklarının kalbinde yer alır ve vakıf onu desteklemek için mevcuttur. Ancak topluluk bağış alamaz, bunu Wikimedia Vakfı yapabilir. Vakfın gerçekleştirdiği eylemler hepimiz için en iyi olanı amaçlar ve itimada dayanan bir sorumluluk ruhu ile yapılır.
Spesifik detaylar ile ilgili olarak topluluğun görüşünü almak zordur, çünkü bunlar zorunluluklar gereği gizli tutulurlar ve kimseden tam bilgi sahip olmaksızın bilinçli bir karar vermesini bekleyemeyiz. Sitelerimizi inşa eden kullanıcılarımız da dahil olmak üzere, herkes adına bu tip kararları vermek vakfın görevidir.
Eğer şimdi topluluk bu fikre karşı çıkarsa, neden notunu kaldıramıyoruz?
Duyuru metninin koyulmasından nihai olarak Wikimedia Vakfı sorumludur. Vakıf, asıl önemli olan şeyden - madde içeriğinden taviz vermeksizin, büyük donörleri projelerimizi desteklemeye teşvik etmenin getireceği faydayı kazanmak için yaptığı anlaşma gereği bu notu yerinde tutmakla yükümlüdür.
Reklam almaksızın, en büyük sitelerden birini bedava olarak yaşatmak için bağış kampanyası bir gerekliliktir. Topluluğun iyi niyeti ve ipin ucundaki bir bütçe ile gerçekleştirdiğimiz bu büyüme, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bizi dünyada eşsiz kılıyor. Kurumsal bağışları teşvik etmeyi ihanet olarak değil, akıllıca bir ticari hareket olarak görüyoruz.
Vakıf, topluluğun yaptığı bağışları en iyi nasıl değerlendirileceğini sormakla kendini yükümlü hissediyor. Eşlenen bağış yöntemi bu avantajı sağlamak anlamında akıllıca bir yoldur. Bazıları şirketlerin işe dahil edilmesine sıcak bakmayabilir, ancak bu şirketler önemli miktarda parayı ortaya koyarak, projelerimizi olmasını istediğiniz şekilde yürütmek için gerekli olan sunucuları alabilmemizi mümkün kılıyorlar. "Prensip olarak" sitelerdeki duyurulara karşı çıkanların, bu inanılmaz büyüme ve kaynak ihtiyacı ortadayken vakfın nasıl ayakta durmasıyı başaracabileceği sorusuna da geçerli cevaplar vermeleri gerekmektedir. Donörlerin bağışlarını, yapabileceğimiz en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmamak dar görüşlülük olur. Eğer Wikimedia Vakfı daimi bir şekilde varolacaksa, hem proje altyapısı hem de finansal altyapı anlamında sağlam temeller inşa etmelidir.
Site duyuru mesajları ilgisi olmayanları dahil etmeden, istediğimiz insanlara seslenebilmenin en iyi yoludur: Değişiklik yapmayan, ancak her gün sitelerden faydalanan milyonlarca insana ulaşıyoruz. Bunu kaldırmak; destek potansiyelini yok etmek, bağış kampanyasının başarısını tehlikeye atmak ve anlaşmalarımızı ihlal etmek anlamına gelir.
Eğer bu o kadar iyi bir fikirse, niçin vakıf daha önce bunu uygulamadı?
Eskiden bu tür bir konsepti hayata geçirmek mümkün değildi, çünkü vakfın sorumluluk sahibi olduğu ve para ile iyi şeyler yaptığına dair donörlere ve dünyaya teminat olarak gösterebileceği hesap defterleri yoktu. Bugün Wikimedia Vakfı Guidestar[2], the Better Business Bureau [3], ve benzeri sistemlerde hayır kurumu olarak geçmektedir.
Bir şirketin eşlenen bağış kampanyası için uygun olup olmadığına kim karar veriyor?
Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti, hangi şirketlerin kampanyaya dahil olacağına ilişkin tam bir karar verme yetkisine sahiptir. Hedef ve idealleri bizimkilerle tam olarak örtüşmeyen şirketler de katılımda bulunmayı seçebilir. Onların bağışları eşlemelerini kabul etmemiz, bizim çalışma şeklimizi değiştirmemizi ya da onların her yaptığı şeyi onaylıyor olmamızı gerektirmez. Basitçe bu bizim onların yardım ve destekte bulunma isteğini kabul ettiğimiz ve katkılarını tanıdığımız anlamına gelir.
Eğer bağışta bulunmayı taahhüd ediyorlar ise, bu reklam (banner) kabul etmekten ne şekilde farklıdır?
Reklam yapmak, reklam veren kişi tarafından sağlanan içeriğin eklenmesidir, "Joe'nun mallarını alın, onlar en iyisidir" gibi. Eğer site duyurularında pixelleri satıyor olsaydık ve şirketler orada istediği şeyi görüntüleyebiliyor olsaydı, bu reklam olurdu. Bunu açıkça kabul etmiyoruz, zaten istesek bile edemeyiz, zira söz konusu işlemlerin vergiden muafiyetini riske atmış oluruz.
Bunun yerine, toplum tarafından yapılan bağışların eşlenmesi taahhüdü gereği küçük bir teşekkür metnini koymayı kabul ediyoruz: "X şirketinin cömert desteği sayesinde bugün bağışınız eşlenmiştir" şeklinde. Bu durumda toplanan para- doğrudan bireylerin projeye yaptığı bağışlarla toplanan paraya bağlı olmaktadır. Eğer bireylerden çok az para toplanırsa, şirketlerden de çok az para gelmiş olur. Eğer bireysel bağışlar büyükse, şirketlerinki de öyle olacaktır. Bu finansal bir ödüllendirmede yapılan işbirliğidir.
Donörün bilinmesi ve tanımlanmasına yönelik bir logo ve bağlantının bulunması anlaşmanın doğasını değiştirmez. Siteyi ziyaret eden tipik bir internet gezgini herhangi bir yöne çekilmeyecektir.
Bu kalıcı reklam almaya yönelik bir eğilim midir?
Hayır, sitelere reklam almak gibi bir planımız yok. Kar amacı gütmeyen bir hayır organizasyonu olarak, Wikimedia Vakfı kaynak oluşturmada temel olarak toplumdan gelen bağışlara güvenmektedir. Reklamlar gibi bir gelir kaynağımız olmadığı için bağış kampanyalarını olabilecek en etkili biçimde yürütmeye çalışıyoruz.
Neden bu şirketleri seçtiniz? Rekabetçi bir müzayede mi oldu?
İnternet dünyasında önemli bir yeri olan ve vakfa karşı sempati duyduğunu bildiğimiz şirketlere rica ettik. Ticari reklam kampanyalarına özgü, rekabete dayalı müzayedeler olmadı. Bunun yerine günde en az 60,000 dolar eşleme yapacak şirketlere talepte bulunduk. Henüz tamamlayabilmiş değiliz, eğer eşleme şeklinde bağışta bulunmaya gönüllü şirketler varsa, Wikimedia Vakfı ofisi ile irtibata geçerek Brad Patrick ya da Danny Wool ile görüşebilirler.


Burada cevabını bulamadığım bir sorunum veya endişem var. Ne yapmalıyım?
Bağışınızla ilgili teknik bir problem varsa veya Bağış sayfalarında cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa, donations@wikimedia.org adresiyle bağlantıya geçebilirsiniz.