Nasze projekty

From the Wikimedia Foundation
Jump to navigation Jump to search

Nasze projekty stanowią rdzeń ruchu Wikimedia. Wszystkie główne projekty Fundacji Wikimedia są rozwijane przez współpracujących ze sobą użytkowników z całego świata, używających oprogramowania MediaWiki. Wkład każdej osoby jest opublikowany na licencji Creative Commons, co oznacza, że każda treść z dowolnego projektu może być dowolnie wykorzystana, edytowana, kopiowana i rozprowadzana pod warunkami określonymi w licencji. Pełna lista wszystkich projektów jest dostępna tutaj: Special:SiteMatrix.

Prosimy, zwróć uwagę na to, że chociaż inne witryny używają oprogramowania MediaWiki (często dającego im podobny wygląd) lub w swoich nazwach mają „Wiki-” albo „-pedia”, tylko projekty wymienione poniżej stanowią część Fundacji Wikimedia.


Wikipedia

Wikipedia to projekt zbudowania wolnej encyklopedii we wszystkich językach świata. Właściwie każdy z dostępem do Internetu może uczestniczyć w rozwoju Wikipedii zamieszczając neutralne, zweryfikowane informacje.

Wikipedia ruszyła w 2001 roku i obecnie oferuje ponad 24 miliony artykułów napisanych w 284 językach. Największą wersją jest anglojęzyczna, z ponad czterema milionami artykułów, następne edycje to japońsko-, hiszpańsko-, niemiecko-, rosyjsko-, francusko-, włosko-, polsko-, portugalsko- i chińskojęzyczna; każda zawiera ponad 600 000 artykułów. Każda z ponad 30 innych wersji językowych zawiera więcej, niż 100 000 artykułów, a ponad 200 innych edycji zawiera więcej, niż 1000 artykułów.

Wikisłownik

Wikisłownik jest projektem wolnego, wielojęzycznego słownika, pisanego w każdym języku. Oznacza to, że poszczególne projekty starają się użyć swoich języków do opisania słów we wszystkich językach. Cel jest właściwie o wiele szerszy, niż w typowym słowniku, ponieważ zawiera synonimy, rymy, tłumaczenia, wymowę audio, informacje etymologiczne i kolokacje. Projekt został otwarty w grudniu 2002. W maju 2013 był prowadzony w ponad 150 językach z ogólną sumą ponad 16 milionów wpisów. Największa edycja językowa jest prowadzona w języku angielskim z 3 380 000 wpisami. Następne to malgaski, francuski, chiński i litewski. Te cztery mają po 600 000 wpisów, 24 następnych wersji ma ponad 100 000. 73 inne mają ponad 1000 wpisów.

Wikisłownik współpracuje z Wikimedia Commons. Wiele plików dźwiękowych z przykładami wymowy załadowano na Commons, aby umożliwić korzystanie z nich w Wikisłowniku i innych projektach.

Wikicytaty

Wikicytaty są repozytorium cytatów autorstwa znanych ludzi, książek, mów, filmów czy jakichkolwiek innych interesujących materiałów. W Wikicytatach znajdują się także przysłowia, mnemotechniki i dewizy. Projekt ruszył w lipcu 2003.


Wikibooks

Wikibooks ma na celu zbudowanie kolekcji wolnych zasobów e-booków, zawierającej podręczniki, kursy językowe i opracowane książki znajdujące się w domenie publicznej. Ma ułatwić uczenie się studentom oraz nauczycielom szkół średnich i wyższych.

W maju 2013 największą wersją językową Wikibooks była wersja anglojęzyczna z ponad 46 000 modułami składającymi się na ponad 2600 powstających książek. Mniejsze są wersje niemiecka, francuska i węgierska, każda ma ponad 10 modułów. Projekt otwarto w lipcu 2003, a obecnie ma ponad 185 000 modułów składających się na ponad 5000 książek w ponad 100 językach.


Wikiźródła

Logo Wikiźródeł

Wikiźródła to wielojęzyczny projekt rozpoczęty w listopadzie 2003. Stanowi archiwum tekstów, które można rozpowszechniać jako darmowe i otwarte. Jest to więc nie tylko wymarzona forma przechowywania w formie hipertekstu klasycznych pozycji literatury pięknej, ustaw i innych opracowań, ale również ich tłumaczeń. W początkach działalności projektu, teksty źródłowe we wszystkich językach (oprócz hebrajskiego) znajdowały się w jednej strukturze wiki. Dzisiejsze Wikiźródła zostały już rozdzielone na poszczególne języki.

W styczniu 2008 wszystkie wersje językowe Wikiźródeł udostępniały ponad 315 tysięcy tekstów źródłowych. Największy jest zbiór angielskojęzyczny, zawierający ponad 104 tysiące opracowań.


Wikispecies

Wikispecies to otwarty projekt zawierający ogólnoświatową, obszerną bazę danych na temat gatunków. Włączone 14 września 2004, Wikispecies jest zaadresowana w szczególności do użytkowników tematyki przyrodniczej i w styczniu 2013 miała ponad 350 000 wejść. Istnieją plany, by Wikispecies współpracował z Encyclopedia of Life.


Wikinews

Logo Wikinews

Projekt Wikinews wystartował w grudniu 2004, mając za cel dostarczanie aktualnych wiadomości w rozległym zakresie tematycznym. W styczniu 2008 roku Wikinews działało w 23 językach, publikując w sumie ponad 48 tysięcy artykułów. (Niektóre wersje językowe Wikinews, jak angielska czy polska, mogą być subskrybowane za pomocą kanałów RSS).

Uczestnicy projektu piszą artykuły w Wikinews wspólnie. Publikowane wiadomości mogą być tworzone samodzielnie lub stanowić podsumowanie wiadomości pochodzących z serwisów zewnętrznych. Wszystkie wpisy muszą spełniać zasadę neutralności punktu widzenia.

Aktualnie serwis Wikinews ma dwa cele: stanowić darmową i wolną alternatywę dla komercyjnych serwisów prasowych oraz zapewniać neutralność oraz weryfikowalność zamieszczanych wiadomości.


Wikiversity

Logo WIkiversity

Serwis Wikiversity powstał w celu udostępniania materiałów do nauki i wspierania społeczności w kwestiach nauki na każdym poziomie. Pojawił się jako projekt Wikimedia (w fazie "beta") 15 sierpnia 2006 w językach angielskim i niemieckim. Od tego czasu powstały dodatkowo wersje francuska, grecka, włoska i hiszpańska. Pomimo nazwy, Wikiversity nie gromadzi wyłącznie treści akademickich, ale jest otwarty dla materiałów ze wszystkich poziomów kształcenia. Sposób, w jaki Wikiversity może wesprzeć proces nauki, jest wciąż w fazie dyskusji, ale w większości koncentruje się na 'nauce poprzez działania praktyczne' i 'nauce poprzez eksperymenty'.


Wikimedia Commons

Wikimedia Commons logo

Projekt Wikimedia Commons powstał we wrześniu 2004 jako centralne repozytorium mediów (plików wideo, grafik, muzyki, tekstów mówionych i innych plików), przechowujące materiały w sposób gwarantujący łatwe wykorzystanie we wszystkich projektach Wikimedia.

Projekt rośnie w bardzo szybki sposób. W lipcu 2008 roku osiągnął poziom ponad 3 milionów plików, w zaledwie rok po osiągnięciu liczby dwóch milionów. Wikimedia Commons otrzymało wyróżnienie w kategorii "społeczność cyfrowa" podczas rozdania nagród Prix Ars Electronica Awards w maju 2005.

Projekt posiada dwa mechanizmy nagradzania materiałów szczególnie wysokiej jakości: tytuł grafiki na medal otrzymują najbardziej wartościowe prace, a tytuł grafiki wysokiej jakości przyznawany jest pracom szczególnie przydatnym dla projektów Wikimedia, stworzonym przez ich wolontariuszy. Począwszy od roku 2006 odbywa się konkurs na najlepszą grafikę roku, w którym cała społeczność projektów Wikimedia wybiera najlepsze materiały powstałe i wysłane do Commons w danym roku. Dwie strony, Meet our photographers i Meet our illustrators pozwalają na zapoznanie się z sylwetkami najbardziej uzdolnionych użytkowników, którzy zdecydowali się na objęcie swoich prac wolnymi licencjami i udostępnili je w Wikimedia Commons.


Powiązane projekty

MediaWiki

Logo MediaWiki

MediaWiki jest silnikiem wiki udostępnianym na licencji GPL. Oprogramowanie MediaWiki wykorzystywane jest przez wszystkie projekty Wikimedia i pewną liczbę projektów niezależnych.

W roku 2005 oprogramowanie MediaWiki zdobyło nagrodę na les Trophées du Libre w kategorii specjalna nagroda PHP.

Więcej informacji znajduje się w haśle MediaWiki, artykule Wikipedii oraz na stronie projektu.