Wikimedia Quarto/1/Pl-8

From the Wikimedia Foundation
Jump to navigation Jump to search

Wstęp
Wstęp

Założycie
Założycie

Raporty
Raporty

Projekty
Projekty

Wywiad
Wywiad

Prasa
Prasa

Świat
Świat

Uwagi końcowe
Uwagi końcowe

Uwagi końcowe

Od 2 do 7 września 2004 Wikipedia gościła na Cyberarts Festival Ars Electronica w Linzu w Austrii. Zdobyła nagrodę Golden Nica za rok 2004 w kategorii "społeczności cyfrowe" (w ramach Prix Ars Electronica), a Jimbo Wales został zaproszony do wygłoszenia mowy podczas prezentacji nagrodzonych projektów.

W Brucknerhaus, gdzie odbywała się konferencja, wszyscy zdobywcy nagród mogli zaprezentować swoje projekty. Mike z niemieckiej Wikipedii zorganizował stoisko Wikipedii w tzw. "elektrolobby", gdzie wraz z Emu, Elianem i DerTeuflem objaśniał idee Wikipedii gościom. Mieliśmy bardzo miłych sąsiadów - ludzi z Creative Commons, którzy "napełniali każdego wodą z otwartego źródła (Open Source)", na licencji Creative Commons.

Woda z Otwartego Źródła na licencji Creative Commons

Piątkową galę nadawała austriacka i niemiecka telewizja, choć było to raczej rozczarowaniem. Po długich przemowach miejscowych polityków i sponsorów wręczono nagrody i zamiast pozwolić nam wystąpić na żywo, wyświetlono krótki materiał video ze zlotu w Londynie. Mamy więc fajne zdjęcie londyńskich wikipedystów z gali w Niemczech...

Film o Wikipedii na Cyberarts Festival w Linzu 2004

W niedzielę wieczorem Jimbo był na kolacji z Howardem Rheingoldem i Joichim Ito - dwojgiem wielkich fanów Wikipedii, będących członkami jury przydzielającego nagrody. Później, na imprezie, wraz z Ito i kilkorgiem innych osób, pokazała się Jane Metcalfe z czasopisma "Wired" i Armin Medosch z niemieckiego magazynu online "Telepolis".

W poniedziałek Lawrence Lessig wpadł na krótko do Linzu na dyskusję panelową, a następnie rozmawiał z Jimmym o przyszłości GFDL. Martin Wattenberg, a pracownik IBM, który pracował nad projektem wizualizacji Wikipedii [1], zademonstrował na stoisku Wikipedii swój program w Javie - naprawdę świetna sprawa.

W ostatnim dniu festiwalu Jimbo wygłosił referat o Wikipedii w dyskusji panelowej Społeczności Sieciowych, gdzie członkowie Jury - Rheingold i Ito wyjaśnili podłoże swych decyzji w sprawie nagród. Ponieważ Ito podczas dyskusji bawił się swoim notebookiem, Jimbo postanowił zrobić to samo i zaczął ircować podczas przemów. W ramach eksperymentu Jimbo poprosił znajomych z #wikipedia, by napisali artykuł o Ito na angielską wikipedię, co skończyło się na śmiesznych rozmowach i wreszcie - na artykule, podczas gdy Ito to blogował. Konferencja zakończyła się świętowaniem razem z ludźmi z Creative Commons założenia Creative Commons Austria.

Muzeum Lentos w Linzu, nocą

Kalendarium

więcej informacji w Kalendarium
Co dzieje się w wikiwersum i dużo więcej!


Archiwum wydarzeń  
Styczeń Instalacja nowych serwerów -> skok ruchu. Luty 500-tysięczny artykuł
Marzec Kwiecień
Maj Nagroda Prix Ars Electronica dla "Społeczności Sieciowych" Czerwiec spotkania europejskie
Lipiec duży wywiad dla Slashdota, 4 lipca spotkanie w Paryżu. Sierpień założenie 8 nowych Apache'ów -> skok ruchu.

Wrzesień

  • 9 września: Aoineko odbiera nagrodę dla Wikipedii od Japońskiego Stowarzyszenia Reklamodawców Japanese Advertiser's Association
  • 15 września: Kamień milowy: Wikipedia osiąga milion artykułów
  • 21-24 września: Jimmy Wales w Szwajcarii - prezentacja dla ONZ

Październik

  • 1 października: rozsyłamy 40 000 płyt CD z zawartością niemieckiej Wikipedii
  • 4 października: termin końcowy Wikiwersytetu
  • 12 października: konferencja Berlinux
  • instalacja trzech serwerów proxy squid we Francji

Listopad

  • 27-28 listopada : Sympozjum w Rotterdamie

Grudzień

  • 27-29 grudnia : 21C3 w Berlinie, zlot wikipedystów

Przyszłe wydarzenia

  • 18-20 marca 2005 : konferencja CCC, impreza

 

Zachód słońca w Australii, w pobliżu Swifts Creek

Droga przed nami

The road ahead

Członkowie Fundacji powinni mieć możliwość otrzymania tego biuletynu w wersji drukowanej przed początkiem zimy. Należy śledzić stronę biuletynu w MetaWiki pod kątem nowych informacji, lub by zapisać się na subskrybcję aktualnych wersji e-mailowych. Nowy numer planowany jest w okolicach Nowego Roku - przyjmujemy wszelkie sugestie i życzymy owocnej pracy!

W razie potrzeby odnieś się do edytorskiego credo
    Teza, antyteza, synteza!
Jeśli sądzisz, że to co czytasz powinno być NPOV,
    Teza, antyteza, synteza!
Więc posiej dobre ziarno
I zrób dobry uczynek
I nie przestawaj, dopóki wszyscy zgodnie
Nie nazwą cię prawdziwym Wikipedystą
    Teza, antyteza, synteza!

-dpbsmith

<< 8 ^^