Policy:Event ban policy/hu

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Revision as of 19:15, 13 April 2019 by Samat (talk | contribs) (Created page with "A rendezvényen a kitiltott felhasználók számára a Bizalmi és biztonsági csoport tagja vagy a helyi szervező át kell adja a kitiltásáról szóló határozat egy nyom...")

Az irányelv a résztvevők testi és lelki jóllétének fenntartása érdekében a Wikimédia Alapítvány által szponzorált vagy finanszírozott eseményekről kitiltott személyek azonosítására és kezelésére vonatkozó útmutatások és eljárások gyűjteménye. Az irányelv és az irányelv által javasolt eljárások a személyes megjelenéssel járó rendezvényekre alkalmazandók.

Alapelvek

Elkötelezettek vagyunk abban, hogy a Wikimédia-közösség minden tagja számára nemtől, nemi identitástól, szexuális irányultságtól, fogyatékosságtól, fizikai megjelenéstől, fajtól, etnikai hovatartozástól, nemzetiségtől, életkortól, politikai hovatartozástól, vallástól vagy társadalmi státusztól függetlenül lehetővé tesszük a pozitív és konstruktív élmények elérését a személyes megjelenéssel járó eseményeken. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy olyan biztonságos helyet teremtsünk az esemény résztvevői számára, ahol nyugodt körülmények között találkozhatnak és személyesen kapcsolatba léphetnek, tanulhatnak és együttműködhetnek egymással annak érdekében, hogy az emberi tudás összege mindenki számára elérhetővé váljon.

Cél és alkalmazási terület

Ezen irányelv célja annak biztosítása, hogy megfelelő eljárások álljanak rendelkezésre az esemény résztvevőinek lelki és fizikai biztonságának biztosítására abban az esetben, ha egy kitiltott felhasználó megpróbálna részt venni egy WMF által támogatott vagy finanszírozott eseményen. Időbeli hatálya kiterjed a tervezési szakasztól az esemény teljes időtartamára, valamint az eseményt közvetlenül követő időszakra.

Ezen irányelv szerinti eljárások olyan helyzetekre alkalmazhatóak, amikor tilalom (közvetlenül vagy közvetetten) korlátozza egyének hozzáférését, jelenlétét és/vagy részvételét olyan offline eseményeken, amelyeket a Wikimédia Alapítvány, vagy – bizonyos esetekben – társult szervezetek (mint például Wikimédia-szervezetek vagy partnerek) támogatnak vagy finanszíroznak. Ez az irányelv az „események” kifejezést csak a WMF által szervezett ügyekre használja, és ezért nem alkalmazható olyan eseményekre, amelyeket nem a WMF vagy – bizonyos esetekben – a társult szervezetek támogatnak vagy finanszíroznak.

Mikor lesz egy felhasználó kitiltva egy eseményről?

Az esemény minden résztvevőjétől elvárjuk, hogy betartsa az adott esemény nyilvános viselkedésére vonatkozó szabályait, valamint az barátságos hely irányelvének előírásait. A Wikimédia-projektekben és a személyes részvétellel járó eseményeken megfigyelt interakciók döntő része valójában pozitív. Azonban kivételes körülmények esetén (mint például ismétlődő szabálysértés, vagy olyan magatartás, amely veszélyezteti önkénteseink vagy felhasználóink bizalmát és biztonságát) bizonyos felhasználók kitiltását eredményezhetik. Ezeket a tilalmakat maguk az önkéntes közösségek, a társszervezetek vagy a Wikimedia Alapítvány szabhatja ki, és számos tevékenységet lefedhetnek, beleértve (de nem korlátozva) a projekt tartalmának szerkesztését, a személyes részvételű eseményeken való részvételt stb.

Felhasználása

A befogadó fizikai terek létrehozása érdekében arra biztatjuk a Wikimédia-társszervezeteket, szerkesztői csoportokat és más együttműködő szervezeteket, hogy fogadják el és alkalmazzák ezt az irányelvet azokra az esetekre, amikor személyes megjelenéssel járó eseményeket tartanak.

Kitiltott szerkesztők

Azok a közreműködők, akikre a WMF által kiszabott belső vagy nyilvános kitiltás érvényes, alapértelmezés szerint nem férhetnek hozzá a WMF által finanszírozott vagy szponzorált személyes részvétellel járó eseményekhez. Azoknak a közreműködőknek a részvételét, akiket a Wikimédia-közösség vagy a helyi társszervezet tiltott el, szintén visszautasíthatják ezekről az eseményekről, és egyedi mérlegelés alapján felkerülhetnek a globális tiltólistára.

Az Alapítvány által kiszabott tilalmak eltérő kritériumokon alapulnak, mint a társszervezeteké, de céljuk egymás kiegészítése. A helyi eseményekről kitiltott felhasználók nem kerülnek automatikusan kitiltásra minden globális eseményről; azonban a felhasználó által folytatott visszaélés alapján az Alapítvány mérlegelheti a tilalom kiterjesztését.

A rendezvényeken való részvételtől közvetlenül vagy közvetetten eltiltott személyek adatai ezen irányelv alapján elérhetővé tehetőek az eseményt szervező csapaton vagy a hely biztonságáért felelős bizottságon belül erre kijelölt csapattal vagy személyekkel.

A kitiltott felhasználókra jelen irányelv alapján vonatkozó további részletek és információk a kitiltási irányelvek eljárásainak kitiltott felhasználók listái szakaszában találhatóak.

Szerepek és felelősségi körök

Ezen irányelv alapján kommunikációs csatornaként és elsődleges döntéshozóként a Bizalmi és biztonsági csoport (B&B) fog működni az Alapítvány és a projektek között. A felelősségük magában foglalja az adott felhasználóval kapcsolatos aggályok meghallgatását, az eseményekről való kitiltás elrendelését, az érintett felekkel való kommunikációt, és az eseményszervező csapat támogatását az irányelv előírásainak érvényesítésében.

Az eseményszervező csapat felelős az esemény minden szervezési vonatkozásáért (előkészítés, regisztrációs folyamat, helyszínválasztás, az esemény lefolytatása stb.). Az eseményszervező csapat feladatai közé tartozik annak biztosítása, hogy megfelelő intézkedések kerüljenek meghatározásra és alkalmazásra a felhasználók biztonsága érdekében a személyes részvétellel járó események során, valamint a kitiltások végrehajtásához szükséges intézkedések meghozatala ezen irányelveknek megfelelően.

A felelősségek jelen irányelv alapján meghatározott részletesebb felsorolása a a kitiltási irányelvek eljárásainak szerepkörök és felelősségek szakaszában található.

A kitiltásról szóló értesítés

Azokat a személyeket, akiket jelen irányelv alapján eltiltottak a rendezvényeken való részvételtől, írásban értesíteni kell (akár elektronikus úton, akár hagyományos papírt használva). A kitiltásról szóló értesítéseket a Bizalmi és biztonsági csoport – ahol csak lehetséges – elektronikus kommunikáció útján juttatja el az érintetthez. Amennyiben a saját e-mail cím nem ismert és észszerű erőfeszítés alapján nem lehetséges a meghatározása, a Bizalmi és biztonsági csoport a rendelkezésére álló lehetőségek segítségével próbál kommunikálni a felhasználóval, például postai címének felhasználásával vagy a wikin belül a felhasználói oldalán elhelyezett üzenet segítségével.

A rendezvényen a kitiltott felhasználók számára a Bizalmi és biztonsági csoport tagja vagy a helyi szervező át kell adja a kitiltásáról szóló határozat egy nyomtatott példányát. Ezt - a felhasználóval való más személyes interakciókhoz hasonlóan - két személy jelenlétében kell elvégezni (az egyik személy beszél a kitiltott felhasználóval, a másik tanúként van jelen). Amennyiben lehetséges, a kinyomtatott határozat egy, a kitiltott felhasználó által aláírt példányát a Bizalmi és biztonsági csoportnak meg kell őriznie annak bizonyítására, hogy megkapta azt. Ha a felhasználó megtagadja az aláírást, azt nem szabad tovább erőltetni, és a tényt fel kell jegyezni a nyomtatott példányon.

Movement affiliates who place locale-specific event bans are expected to communicate that ban internally as well as to the banned user, in their designated method of communication. They are encouraged to notify the Foundation of the ban so that it can be noted for the record, or for further investigation to be conducted if warranted. The Foundation may assist in determining optimal communication methods, where necessary.

Notice of an event ban will occur once and will be automatically applicable for any future events. Users that have been previously notified of a global ban or a similar large-scale ban, already covering/prohibiting attendance at events, do not need to be notified separately of an event ban.

Liaising with the event organisation team

It is the Foundation’s responsibility to request from the local organisers a list of any locally banned users prior to participating in the organisation of an event in that location. The WMF will also ensure that the event organisation team is adequately informed about event bans imposed by the WMF. The communication should be initiated and performed by the Trust and Safety team, on behalf of the Foundation or by the Foundation team most connected to the event in question (such as the Grants team, Wikimania Team or Technical Events Team). The reasons for any specific ban shall only be disclosed by and at the discretion of the Trust and Safety team, and only to the extent necessary for implementing this policy.

Due to the sensitive nature of the information that may be shared, this external communication will only commence upon receipt of a signed copy of the Foundation’s NDA, submitted by the event organisation team. Further details about this process can be found under the Liaising with the event organisation team section of the Event Ban policy process.

Preparation

Proactive preparation can make a difference in how an event-banned user is handled, before or during an event. To maximise effectiveness the event organisation team leader should ensure that all proactive efforts have been made and all necessary precautions have been taken in advance of an event. Such precautions may include but are not limited to adequate preparation of EOT to handle reports of planned or unplanned walk-ins, escalation protocols, established chain of command, designated point(s) of contact, risk assessment, liaising with the WMF as well as venue officials. Detailed steps in preparation of an event are listed under the Preparation section of the Event Ban policy process.

Identifying an event-banned user

The fact that a user has been banned from attending an event may not deter or prevent them from physically joining, or attempting to join. Such attempts may be identified in advance or during the event, in various ways, as suggested under the Identifying an event-banned user section of the Event Ban policy process.

Attending an event from which one is banned is a form of harassment. Such actions may result in immediate expulsion from the event and may incur further sanctions including, but not limited to, the expansion of a local ban or an on-wiki global ban. As such, the WMF reserves the right to refuse entry or revoke one’s previously granted right to entry, without refund, for any attendee in breach of this or other policy, at the Foundation’s sole discretion.

Handling a banned user

The EOT should make all possible efforts during the planning process to prevent banned individuals from attending an in-person event. Should a banned individual still manage to physically attend an event, their safe removal from the premises should be ensured and all appropriate authorities should be notified. Support should be offered to any persons affected by the banned individual, should that be necessary. Detailed steps to this process are listed under the Handling a banned user section of the Event Ban policy process.

Post-incident review

In order to ensure that all possible actions have been taken and all bases are covered, as well as identify possible areas for improvement, a full post-mortem review should be conducted, following reports of banned individuals attempting or succeeding in joining events. This review can be carried out jointly between the Event organisation team and Trust and Safety team.