Policy:Универсал Цоде оф Цондуцт/сх

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Revision as of 19:16, 9 September 2023 by Aca (talk | contribs)
Универзални кодекс понашања Фондације Wикимедиа

Сврха постојања Универзалног кодекса понашања

У тежњи за остваривањем наше визије свијета у којем свако може доприносити суми цјелокупног људског знања настојимо пружити прилику што већем броју људи да активно учествује у Wикимедијиним пројектима и просторима. Сматрамо да наше заједнице требају бити разнолике, укључиве и приступачне. Желимо да заједнице буду позитивно, сигурно и здраво окружење за свакога ко им се придружи (или им се жели придружити). Предани смо осигурати да тако и остане, између осталог и прихватањем Универзалног кодекса понашања и, по потреби, његових преинака. Такођер желимо заштитити наше пројекте од оних који оштећују или искривљују садржину.

У складу с мисијом Фондације Wикимедиа сви који судјелују у њеним пројектима и просторима:

  • помагат ће при стварању свијета у којем свако може слободно доприносити суми цјелокупног знања;
  • бит ће дио глобалне заједнице која избјегава пристраност и предрасуде;
  • тежит ће тачности и провјерљивости цјелокупне садржине.

Универзални кодекс понашања (УЦоЦ) темељни је скуп смјерница о пожељном и неприхватљивом понашању. Примјењује се на све који доприносе и судјелују у мрежним и ванмрежним пројектима и просторима Фондације Wикимедиа. То укључује нове и искусне сараднике, функционаре на пројектима, организаторе и учеснике догађаја, запосленике и чланове одбора подружница те запосленике и чланове одбора Фондације. Примјењује се на све Wикимедијине пројекте, техничке просторе, догађаје уживо и виртуалне догађаје, као и на сљедеће случајеве:

  • приватне, јавне и полујавне интеракције;
  • расправе о неслагању и изражавање солидарности међу члановима заједнице;
  • питања техничког развоја;
  • аспекти доприноса садржини;
  • представљање подружница и заједница пред вањским партнерима.

1 – Увод

Универзални кодекс понашања пружа основицу за правила понашања при сарадњи на Wикимедијиним пројектима широм свијета. Заједнице га могу надоградити како би развиле смјернице које узимају у обзир локални и културни контекст, задржавајући овдје наведене критерије као минимум стандарда.

Кодекс понашања једнако се примјењује на све припаднике заједнице без изузетака. Радње које су у супротности с Кодексом могу резултирати санкцијама. Санкције могу изрицати именовани функционари (у складу с локалним околностима) или Фондација Wикимедиа као законски власник платформи.

2 – Пожељно понашање

Сваки припадник заједнице, било да је нов или искусан уредник, функционар заједнице, члан одбора или запосленик Фондације Wикимедиа или њених подружница, одговоран је за своје понашање.

На свим Wикимедијиним пројектима, просторима и догађајима понашање ће се темељити на поштовању, уљудношћу, колегијалношћу, солидарношћу и осјећају одговорности. То се односи на све сараднике и учеснике у њиховој интеракцији с другим сарадницима и учесницима, без обзира на доб, ментални или физички инвалидитет, изглед, националност, вјеру, етничку и културну позадину, касту, класу, језичке вјештине, сексуалну оријентацију, родни идентитет, спол или занимање. Нећемо правити изузетке ни на темељу положаја, умијећа или постигнућа на пројектима или у покрету.

2.1 – Узајамно поштовање

Очекујемо да сви припадници заједнице покажу поштовање према другима. У комуникацији, било у мрежним или ванмрежним Wикимедијиним окружењима, опходит ћемо се једни према другима с узајамним поштовањем.

То укључује, али није ограничено на сљедеће:

  • Примјена емпатије. Слушајте и покушајте разумјети шта вам сарадници различитих искустава желе рећи. Као сарадник будите спремни преиспитати и прилагодити властито поимање, очекивања и понашање.
  • Претпоставка добре намјере и укључивање у конструктивне измјене. Ваш допринос треба побољшавати квалитету пројекта или рада. Повратне информације пружајте и примајте љубазно и добронамјерно. Критику треба упутити обазриво и конструктивно. Ако не постоје докази за супротно, сви сарадници требају претпоставити да су други овдје како би заједнички побољшавали пројекте. Међутим, то никоме не смије служити као оправдање за изјаве са штетним посљедицама.
  • Поштовање начина на које сарадници себе именују и описују. Људи се, кад описују себе, могу служити посебним изразима. Као знак поштовања у комуникацији с њима или о њима служите се тим изразима кад год је то језички и технички изводљиво. Примјери укључују:
    • Етничке групе себе могу називати именом различитим од онога које су други за њих употребљавали у прошлости;
    • Људи могу имати имена која употребљавају слова, звукове или ријечи из властитог језика, а који вама могу бити непознати;
    • Особе могу употребљавати посебна имена или замјенице за своју сексуалну оријентацију или родни идентитет;
    • Особе с појединим физичким или менталним инвалидитетом себе могу описивати посебним изразима.
  • Током састанака уживо свима ћемо исказивати добродошлицу, бити свјесни њихових избора, граница, осетљивости, обичаја и потреба и поштовати их.

2.2 – Уљудност, колегијалност, узајамна подршка и осјећај одговорности

Настојимо сљедећим облицима понашања:

  • Уљудност – пристојност у понашању и разговору с људима, укључујући и оне које не познајемо.
  • Колегијалност – пријатељска подршка коју људи укључени у заједнички подухват пружају једни другима.
  • Узајамна подршка и осјећај одговорности – проактивна брига о томе да су Wикимедијини пројекти плодоносни, угодни и сигурни простори и да доприносе мисији Фондације.

То укључује, али није ограничено на сљедеће:

  • Менторство и подучавање. Искусни уредници требају помагати новим корисницима у сналажењу и стицању основних вјештина.
  • Брига о сарадницима. Помозите колегама кад им је потребна подршка и заузмите се за њих кад се према њима поступа супротно од пожељног понашања описаног у Кодексу.
  • Препознавање корисничког рада и одавање признања. Захвалите сарадницима на помоћи и раду. Цијените њихов труд и припишите им заслуге тамо гдје треба.

3 – Неприхватљиво понашање

Универзални кодекс понашања настоји помоћи члановима заједнице да препознају ситуације лошег понашања. Сљедећи облици понашања неприхватљиви су у Wикимедијином покрету:

3.1 – Узнемиравање

Узнемиравање укључује свако понашање које је првенствено намијењено застрашивању, вријеђању или узрујавању особе, као и свако друго понашање за које би се могло разумно претпоставити да му је то највјероватнији главни исход. Понашање се може сматрати узнемиравањем ако је изнад онога што би разумна особа могла толерирати у глобалном, међукултуралном окружењу. Узнемиравање често има облик емоционалног злостављања, посебно према особама које су у рањивом положају, а може укључивати ступање у везу с радном организацијом или пријатељима и члановима породице у настојању да се особа застраши или посрами. У неким случајевима понашање које не би досегло ниво узнемиравања у једном случају може постати узнемиравање понављањем. Узнемиравање укључује, али није ограничено на сљедеће случајеве:

  • Увреде – прозивање, клеветање или употреба пејоратива и стереотипа, као и напади темељени на личним карактеристикама. Увреде се могу односити на перципиране карактеристике попут интелигенције, изгледа, етницитета, расе, вјере (или њеног недостатка), културе, касте, сексуалне оријентације, рода, спола, инвалидитета, доби, националности, политичког опредељења и слично. У неким случајевима поновљено ругање, сарказам или агресија заједно представљају увреде, чак и кад појединачне изјаве не би.
  • Сексуално узнемиравање – сексуалне намјере или удварање кад особа зна или би могла разумно претпоставити да је тако нешто непожељно или у ситуацијама у којима пристанак није могуће исказати.
  • Пријетње – експлицитно или имплицитно наговјештавање могућности физичког насиља, неправедног срамоћења, неправичне и неоправдане повреде угледа или застрашивање наговјештавањем неосноване правне радње за побједу у препирци или за присиљавање некога да се понаша на одређени начин.
  • Потицање наношења штете другима – потицање некога на самоповређивање или самоубиство, као и потицање некога да изведе насилне нападе на друге.
  • Откривање личних података – дијељење на Wикимедијиним пројектима или другдје туђих особних података као што су име, радно мјесто, стварна адреса или е-адреса без изричитог пристанка сарадника или дијељење информација ван пројеката о активностима сарадника на пројектима Фондације.
  • Прогањање – праћење особе по пројекту или пројектима и поновљени приговори на њен рад, углавном с намјером узнемиравања или одвраћања. Ако се проблеми наставе и након обавијести о почињеном узнемиравању, заједнице ће можда морати да их ријеше кроз успостављене процесе у заједници.
  • Троловање – намјерно ометање разговора или писање у лошој намјери ради провоцирања.

3.2 – Злоупотреба моћи, овлаштења или утицаја

Злоупотреба настаје кад се неко у стварном или перципираном положају моћи, овлаштења или утицаја упусти у неуљудно, окрутно или насилно понашање према другима. У Wикимедијиним окружењима оно може имати облик вербалног или психолошког злостављања и може се преклапати с узнемиравањем.

  • Злоупотреба положаја функционара, службеника и запосленика – употреба ауторитета, знања или средстава који су на располагању именованим функционарима, службеницима и запосленицима Фондације Wикимедиа и њених подружница за застрашивање или пријетње другима.
  • Злоупотреба стажа и веза – употреба положаја и угледа за застрашивање других. Очекујемо да се људи са знатним искуством и везама у покрету понашају посебно пажљиво јер њихови непријатељски коментари могу узроковати нежељене реакције. Људи с ауторитетом у заједници имају повластицу да их се сматра поузданима, па то не би смјели злоупотребљавати у нападима на оне с којима се не слажу.
  • Психолошка манипулација – злонамјерно навођење некога да посумња у властито поимање, чула или разумијевање с циљем побједе у препирци или присиљавања некога да се понаша на одређени начин.

3.3 – Вандализирање садржине и злоупотреба пројеката

Злонамјерно уметање пристране, лажне, нетачне или неприкладне садржане, као и спрјечавање и ометање стварања (или одржавања) садржане. То укључује, али није ограничено на:

  • Поновљено произвољно или неутемељено уклањање садржине без одговарајуће расправе или објашњења;
  • Систематско извртање садржине ради погодовања специфичним тумачењима чињеница или гледишта (између осталог и невјерним или намјерно лажним приказивањем извора и измјеном правилног начина састављања уредничке садржине);
  • Говор мржње у било којем облику или дискриминаторни језик с циљем оцрњавања, понижавања и потицања мржње према појединцима или групама на темељу тога ко су или на темељу њихових особних увјерења;
  • Употреба симбола, слика, категорија, ознака или других врста садржине које су застрашујуће или штетне за друге ван контекста енциклопедијске, информативне употребе. То укључује наметање планова/правила о садржини која је намијењена маргинализацији или прогону.