Resolution:Licensing policy/sr: Difference between revisions

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Content deleted Content added
Imported translation using page migration
FuzzyBot (talk | contribs)
Updating to match new version of source page
 
(20 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
<languages />{{DISPLAYTITLE:<span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">Wikimedia Licensing Policy</span>}}
<languages />
{{policy-board}}
{{policy-board}}
{{anchor|definitions}}

<span id="Applicable_definitions"></span>
<span id="Applicable_definitions"></span>
==Применљиве дефиниције==
==Применљиве дефиниције==
Line 7: Line 7:
: Појединачни пројекат Задужбине Викимедија на одређеном језику или вишејезички пројекат, као што је Википедија на енглеском, Викизворник на француском или Мета.
: Појединачни пројекат Задужбине Викимедија на одређеном језику или вишејезички пројекат, као што је Википедија на енглеском, Викизворник на француском или Мета.
; Лиценца за слободни садржај
; Лиценца за слободни садржај
: Лиценца која испуњава услове ''Дефиниције слодобних културних радова'' који се односе на лиценце, као што је изложено на https://freedomdefined.org/Definition/1.0 верзија 1.0.
: Лиценца која испуњава услове ''Дефиниције слодобних културних радова'' који се односе на лиценце, као што је изложено на //freedomdefined.org/Definition/1.0 верзија 1.0.
; Политика доктрине изузетака (ПДИ)
; Политика доктрине изузетака (ПДИ)
: Политика специфична за пројекат, усклађена са законима Сједињених Држава и законима земље из које се највише приступа садржају (ако таква постоји), која препознаје ограничења закона о ауторском праву (укључујући и процесно право) на начин применљив на пројекту, и дозвољава слање материјала који су заштићени ауторским правом а који се могу легално користити у контексту пројекта, без обзира на статус ауторског права над њима. Примери укључују [[:en:Wikipedia:Fair use|Wikipedia:Fair use]] и [[:n:pl:Wikinews:Dozwolony użytek|pl:Wikinews:Dozwolony użytek]].
: <span class="mw-translate-fuzzy">Политика специфична за пројекат, усклађена са законима Сједињених Држава и законима земље из које се највише приступа садржају (ако таква постоји), која препознаје ограничења закона о ауторском праву (укључујући и процесно право) на начин применљив на пројекту, и дозвољава слање материјала који су заштићени ауторским правом а који се могу легално користити у контексту пројекта, без обзира на статус ауторског права над њима. Примери укључују //en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Non-free_content и //pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Dozwolony_u%C5%BCytek.</span>


<span id="Resolution"></span>
== {{resolution|string=Resolution}} ==
==Резолуција==


У складу са мисијом Задужбине Викимедија да „омогући и укључи људе широм света да сакупљају и развијају образовне садржаје под ''лиценцом за слободни садржај''“,
У складу са мисијом Задужбине Викимедија да „омогући и укључи људе широм света да сакупљају и развијају образовне садржаје под ''лиценцом за слободни садржај''“,


# Од свих пројеката се очекује да садрже само онај садржај који је под Лиценцом за слободни садржај, или који је на било који други начин слободан на начин одређен горе наведеном 'Дефиницијом слободних културних радова'.
# Од свих пројеката се очекује да садрже само онај садржај који је под Лиценцом за слободни садржај, или који је на било који други начин слободан на начин одређен горе наведеном 'Дефиницијом слободних културних радова'.
# Уз то, заједница сваког од пројеката, са изузетком Викимедијине Оставе, може да развије и усвоји ПДИ. Неслободан садржај који се користи под ПДИ мора бити идентификован у машински читљивом формату тако да то могу лако да утврде и директни и индиректни корисници сајта.
# <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">In addition, with the exception of Wikimedia Commons, each project community may develop and adopt an EDP. Non-free content used under an EDP must be identified in a machine-readable format so that it can be easily identified by users of the site as well as re-users.</span>
# Такве ПДИ морају бити у најмањој могућој мери. Њихова употреба, уз ограничене изузетке, треба да се сведе на илустрацију историјски значајних догађаја, да укључи идентификовање заштићених радова као што су логои, и да допуни (у уским оквирима) чланке о савременим делима заштићеним ауторским правом. ПДИ не може да допусти материјал код којег је разумно очекивати да неко пошаље слободну датотеку исте намене, као што је то случај са скоро свим портретима битних живих особа. Било који садржај под ПДИ мора бити замењен са слободно лиценцираним делом кад год је такво доступно, а које ће служити истој образовној сврси.
# <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">Such EDPs must be minimal. Their use, with limited exception, should be to illustrate historically significant events, to include identifying protected works such as logos, or to complement (within narrow limits) articles about copyrighted contemporary works. An EDP may not allow material where we can reasonably expect someone to upload a freely licensed file for the same purpose, such as is the case for almost all portraits of living notable individuals. Any content used under an EDP must be replaced with a freely licensed work whenever one is available which will serve the same educational purpose.</span>
# Медија која се користе под ПДИ су подложна брисању ако им недостајте применљиво објашњење. Они морају бити коришћени једино у контексту са другим слободно лиценцираним садржајем.
# <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">Media used under EDPs are subject to deletion if they lack an applicable rationale. They must be used only in the context of other freely licensed content.</span>
# Пројекти који већ имају донету ПДИ, морају да преузму следеће мере:
# <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">For the projects which currently have an EDP in place, the following action shall be taken:</span>
#* Почев од 23. марта 2007, сва нова медија која се пошаљу под неприхватљивом лиценцом (како је горе дефинисано) или им недостаје образложење за изузетак имају бити обрисана, а постојећа медија под тавким лиценцама морају проћи кроз поступак расправе у којем ће се утврдити да ли постоји такво образложење; ако не постоји, и они морају бити обрисани.
#* <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">As of March 23, 2007, all new media uploaded under unacceptable licenses (as defined above) and lacking an exemption rationale should be deleted, and existing media under such licenses should go through a discussion process where it is determined whether such a rationale exists; if not, they should be deleted as well.</span>
# Пројекти који тренутно немају донету ПДИ, морају да преузму следеће мере:
# <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">For the projects which currently do not have an EDP in place, the following action shall be taken:</span>
#* Почев од 23. марта 2007, све новопослате датотеке са неприхватљивом лиценцом биће обрисане.
#* <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">As of March 23, 2007, any newly uploaded files under an unacceptable license shall be deleted.</span>
#* Задужбина је одлучила да свим заједницама пројеката које желе да развију ПДИ помогне у поступку развоја исте.
#* <span lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">The Foundation resolves to assist all project communities who wish to develop an EDP with their process of developing it.</span>
#* До 23. марта 2008. све постојеће датотеке под неприхватљивом лиценцом морају по горе наведеним бити под ПДИ или ће бити обрисане.
#* <div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Изгласано са 7 гласова за, 23. марта 2007.
By March 23, 2008, all existing files under an unacceptable license as per the above must either be accepted under an EDP, or shall be deleted.
</div>

<div lang="en" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Passed with 7 supporting, 23 March 2007.
</div>


[[Category:Resolutions{{#translation:}}|Licensing policy]]
[[Category:Resolutions passed in 2007{{#translation:}}]]
[[Category:Maintained by Legal department{{#translation:}}|Licensing policy]]
[[Category:Maintained by Legal department{{#translation:}}]]

Latest revision as of 07:43, 31 March 2024

Primenljive definicije

Projekat
Pojedinačni projekat Zadužbine Vikimedija na određenom jeziku ili višejezički projekat, kao što je Vikipedija na engleskom, Vikizvornik na francuskom ili Meta.
Licenca za slobodni sadržaj
Licenca koja ispunjava uslove Definicije slodobnih kulturnih radova koji se odnose na licence, kao što je izloženo na //freedomdefined.org/Definition/1.0 verzija 1.0.
Politika doktrine izuzetaka (PDI)
Politika specifična za projekat, usklađena sa zakonima Sjedinjenih Država i zakonima zemlje iz koje se najviše pristupa sadržaju (ako takva postoji), koja prepoznaje ograničenja zakona o autorskom pravu (uključujući i procesno pravo) na način primenljiv na projektu, i dozvoljava slanje materijala koji su zaštićeni autorskim pravom a koji se mogu legalno koristiti u kontekstu projekta, bez obzira na status autorskog prava nad njima. Primeri uključuju //en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Non-free_content i //pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Dozwolony_u%C5%BCytek.

Rezolucija

U skladu sa misijom Zadužbine Vikimedija da „omogući i uključi ljude širom sveta da sakupljaju i razvijaju obrazovne sadržaje pod licencom za slobodni sadržaj“,

  1. Od svih projekata se očekuje da sadrže samo onaj sadržaj koji je pod Licencom za slobodni sadržaj, ili koji je na bilo koji drugi način slobodan na način određen gore navedenom 'Definicijom slobodnih kulturnih radova'.
  2. Uz to, zajednica svakog od projekata, sa izuzetkom Vikimedijine Ostave, može da razvije i usvoji PDI. Neslobodan sadržaj koji se koristi pod PDI mora biti identifikovan u mašinski čitljivom formatu tako da to mogu lako da utvrde i direktni i indirektni korisnici sajta.
  3. Takve PDI moraju biti u najmanjoj mogućoj meri. Njihova upotreba, uz ograničene izuzetke, treba da se svede na ilustraciju istorijski značajnih događaja, da uključi identifikovanje zaštićenih radova kao što su logoi, i da dopuni (u uskim okvirima) članke o savremenim delima zaštićenim autorskim pravom. PDI ne može da dopusti materijal kod kojeg je razumno očekivati da neko pošalje slobodnu datoteku iste namene, kao što je to slučaj sa skoro svim portretima bitnih živih osoba. Bilo koji sadržaj pod PDI mora biti zamenjen sa slobodno licenciranim delom kad god je takvo dostupno, a koje će služiti istoj obrazovnoj svrsi.
  4. Medija koja se koriste pod PDI su podložna brisanju ako im nedostajte primenljivo objašnjenje. Oni moraju biti korišćeni jedino u kontekstu sa drugim slobodno licenciranim sadržajem.
  5. Projekti koji već imaju donetu PDI, moraju da preuzmu sledeće mere:
    • Počev od 23. marta 2007, sva nova medija koja se pošalju pod neprihvatljivom licencom (kako je gore definisano) ili im nedostaje obrazloženje za izuzetak imaju biti obrisana, a postojeća medija pod tavkim licencama moraju proći kroz postupak rasprave u kojem će se utvrditi da li postoji takvo obrazloženje; ako ne postoji, i oni moraju biti obrisani.
  6. Projekti koji trenutno nemaju donetu PDI, moraju da preuzmu sledeće mere:
    • Počev od 23. marta 2007, sve novoposlate datoteke sa neprihvatljivom licencom biće obrisane.
    • Zadužbina je odlučila da svim zajednicama projekata koje žele da razviju PDI pomogne u postupku razvoja iste.
    • Do 23. marta 2008. sve postojeće datoteke pod neprihvatljivom licencom moraju po gore navedenim biti pod PDI ili će biti obrisane.

Izglasano sa 7 glasova za, 23. marta 2007.