Nasze projekty

From Wikimedia Foundation Governance Wiki
Revision as of 01:25, 13 January 2014 by Tar Lócesilion (talk | contribs) (-template)

Nasze projekty stanowią rdzeń ruchu Wikimedia. Wszystkie główne projekty Fundacji Wikimedia są rozwijane przez współpracujących ze sobą użytkowników z całego świata, używających oprogramowania MediaWiki. Wkład każdej osoby jest opublikowany na licencji Creative Commons, co oznacza, że każda treść z dowolnego projektu może być dowolnie wykorzystana, edytowana, kopiowana i rozprowadzana pod warunkami określonymi w licencji. Pełna lista wszystkich projektów jest dostępna tutaj: Special:SiteMatrix.

Prosimy, zwróć uwagę na to, że chociaż inne witryny używają oprogramowania MediaWiki (często dającego im podobny wygląd) lub w swoich nazwach mają „Wiki-” albo „-pedia”, tylko projekty wymienione poniżej stanowią część Fundacji Wikimedia.


Wikipedia

Wikipedia to projekt zbudowania wolnej encyklopedii we wszystkich językach świata. Właściwie każdy z dostępem do Internetu może uczestniczyć w rozwoju Wikipedii zamieszczając neutralne, zweryfikowane informacje.

Wikipedia ruszyła w 2001 roku i obecnie oferuje ponad 24 miliony artykułów napisanych w 284 językach. Największą wersją jest anglojęzyczna, z ponad czterema milionami artykułów, następne edycje to japońsko-, hiszpańsko-, niemiecko-, rosyjsko-, francusko-, włosko-, polsko-, portugalsko- i chińskojęzyczna; każda zawiera ponad 600 000 artykułów. Każda z ponad 30 innych wersji językowych zawiera więcej, niż 100 000 artykułów, a ponad 200 innych edycji zawiera więcej, niż 1000 artykułów.


Wikisłownik

Logo Wikisłownika
Logo Wikisłownika

Celem Wikisłownika jest stworzenie darmowych słowników dla każdego języka. Oznacza to, że każda wersja językowa projektu stara się stworzyć słowniki dla wszystkich języków. Właściwym celem Wikisłownika nie jest bycie typowym słownikiem, gdyż oprócz słów gromadzi on także tezaurusy, rymy, tłumaczenia, pliki audio przedstawiające sposób wymawiania słów, etymologie i cytaty. Projekt rozpoczęto w grudniu 2002, a w chwili obecnej istnieje on już w ponad 100 językach, udostępniając ponad 3 miliony wpisów. Najbardziej rozbudowane wersje językowe to Wikisłownik angielski, francuski, turecki i wietnamski: wszystkie cztery zawierają ponad 200 tysięcy wpisów, 9 innych wersji zawiera ponad 100 tysięcy haseł. Dodatkowo 67 wersji językowych Wikisłownika zawiera ponad 1000 wpisów.

W ostatnich czasach Wikisłownik podjął współpracę z Wikimedia Commons, repozytorium wolnych mediów. Do Commons przesłano wiele plików dźwiękowych przedstawiających wymowę słów.


Wikicytaty

Wikicytaty są repozytorium cytatów autorstwa znanych ludzi, książek, mów, filmów czy jakichkolwiek innych interesujących materiałów. W Wikicytatach znajdują się także przysłowia, mnemotechniki i dewizy. Projekt ruszył w lipcu 2003.


Wikibooks

Logo Wikibooks
Logo Wikibooks

Celem istnienia Wikibooks jest stworzenie zbioru wolnych książek elektronicznych — podręczników, kursów językowych, instrukcji, czy adnotowanych książek public domain. Publikowane materiały mają za zadanie ułatwiać (samo)kształcenie studentów i nauczycieli szkół średnich i uniwersytetów.

Największy księgozbiór posiada angielska wersja Wikibooks (ponad 28 tysięcy modułów w prawie 3 tysiącach książek). Wersje niemiecka i portugalska zawierają ponad 5 tysięcy modułów. Projekt zainaugurowano w lipcu 2003, a w chwili obecnej zawiera on ponad 84 tysięce modułów tworzących ponad 5 tysięcy książek w ponad 50 językach.


Wikiźródła

Logo Wikiźródeł
Logo Wikiźródeł

Wikiźródła to wielojęzyczny projekt rozpoczęty w listopadzie 2003. Stanowi archiwum tekstów, które można rozpowszechniać jako darmowe i otwarte. Jest to więc nie tylko wymarzona forma przechowywania w formie hipertekstu klasycznych pozycji literatury pięknej, ustaw i innych opracowań, ale również ich tłumaczeń. W początkach działalności projektu, teksty źródłowe we wszystkich językach (oprócz hebrajskiego) znajdowały się w jednej strukturze wiki. Dzisiejsze Wikiźródła zostały już rozdzielone na poszczególne języki.

W styczniu 2008 wszystkie wersje językowe Wikiźródeł udostępniały ponad 315 tysięcy tekstów źródłowych. Największy jest zbiór angielskojęzyczny, zawierający ponad 104 tysiące opracowań.


Wikispecies

Wikispecies to otwarty projekt zawierający ogólnoświatową, obszerną bazę danych na temat gatunków. Włączone 14 września 2004, Wikispecies jest zaadresowana w szczególności do użytkowników tematyki przyrodniczej i w styczniu 2013 miała ponad 350 000 wejść. Istnieją plany, by Wikispecies współpracował z Encyclopedia of Life.


Wikinews

Logo Wikinews
Logo Wikinews

Projekt Wikinews wystartował w grudniu 2004, mając za cel dostarczanie aktualnych wiadomości w rozległym zakresie tematycznym. W styczniu 2008 roku Wikinews działało w 23 językach, publikując w sumie ponad 48 tysięcy artykułów. (Niektóre wersje językowe Wikinews, jak angielska czy polska, mogą być subskrybowane za pomocą kanałów RSS).

Uczestnicy projektu piszą artykuły w Wikinews wspólnie. Publikowane wiadomości mogą być tworzone samodzielnie lub stanowić podsumowanie wiadomości pochodzących z serwisów zewnętrznych. Wszystkie wpisy muszą spełniać zasadę neutralności punktu widzenia.

Aktualnie serwis Wikinews ma dwa cele: stanowić darmową i wolną alternatywę dla komercyjnych serwisów prasowych oraz zapewniać neutralność oraz weryfikowalność zamieszczanych wiadomości.


Wikiversity

Logo WIkiversity
Logo WIkiversity

Serwis Wikiversity powstał w celu udostępniania materiałów do nauki i wspierania społeczności w kwestiach nauki na każdym poziomie. Pojawił się jako projekt Wikimedia (w fazie "beta") 15 sierpnia 2006 w językach angielskim i niemieckim. Od tego czasu powstały dodatkowo wersje francuska, grecka, włoska i hiszpańska. Pomimo nazwy, Wikiversity nie gromadzi wyłącznie treści akademickich, ale jest otwarty dla materiałów ze wszystkich poziomów kształcenia. Sposób, w jaki Wikiversity może wesprzeć proces nauki, jest wciąż w fazie dyskusji, ale w większości koncentruje się na 'nauce poprzez działania praktyczne' i 'nauce poprzez eksperymenty'.


Wikimedia Commons

Wikimedia Commons logo
Wikimedia Commons logo

Projekt Wikimedia Commons powstał we wrześniu 2004 jako centralne repozytorium mediów (plików wideo, grafik, muzyki, tekstów mówionych i innych plików), przechowujące materiały w sposób gwarantujący łatwe wykorzystanie we wszystkich projektach Wikimedia.

Projekt rośnie w bardzo szybki sposób. W lipcu 2008 roku osiągnął poziom ponad 3 milionów plików, w zaledwie rok po osiągnięciu liczby dwóch milionów. Wikimedia Commons otrzymało wyróżnienie w kategorii "społeczność cyfrowa" podczas rozdania nagród Prix Ars Electronica Awards w maju 2005.

Projekt posiada dwa mechanizmy nagradzania materiałów szczególnie wysokiej jakości: tytuł grafiki na medal otrzymują najbardziej wartościowe prace, a tytuł grafiki wysokiej jakości przyznawany jest pracom szczególnie przydatnym dla projektów Wikimedia, stworzonym przez ich wolontariuszy. Począwszy od roku 2006 odbywa się konkurs na najlepszą grafikę roku, w którym cała społeczność projektów Wikimedia wybiera najlepsze materiały powstałe i wysłane do Commons w danym roku. Dwie strony, Meet our photographers i Meet our illustrators pozwalają na zapoznanie się z sylwetkami najbardziej uzdolnionych użytkowników, którzy zdecydowali się na objęcie swoich prac wolnymi licencjami i udostępnili je w Wikimedia Commons.


Powiązane projekty

MediaWiki

Logo MediaWiki
Logo MediaWiki

MediaWiki jest silnikiem wiki udostępnianym na licencji GPL. Oprogramowanie MediaWiki wykorzystywane jest przez wszystkie projekty Wikimedia i pewną liczbę projektów niezależnych.

W roku 2005 oprogramowanie MediaWiki zdobyło nagrodę na les Trophées du Libre w kategorii specjalna nagroda PHP.

Więcej informacji znajduje się w haśle MediaWiki, artykule Wikipedii oraz na stronie projektu.