News

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Vikipedi Engelinden Ötürü Türk hükûmetine karşı açılan Çevrimiçi Sansür Davasını Hızlandırmaya Karar Verdi.

Türkiye Vikipedi Sansürüne 2017’de Başladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Wikimedia Vakfı’nın ülkedeki Vikipedi’ye erişim engelinden ötürü Türk hükûmetine karşı açtığı bir davayı hızlandırmaya karar verdi.

Davada, uzun zamandır devam eden yasağın kabul edilemez bir sansür boyutuna ulaştığı ve insanların ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim temel haklarının sınırlandığı ileri sürülmekte.

Erişim engeli Türk hükümeti tarafından Nisan 2017’de yürürlüğe kondu. Vikipedi’yi barındıran ve dünya çapında ücretsiz bilgiye erişimi destekleyen Wikimedia Vakfı, ancak Türk makamlarıyla görüşmelerde ilişki kurmaya çabaladıktan ve engele Türk mahkemelerinde itiraz ettikten sonra AİHM’e başvuru yapmış olduğunu Mayıs 2019’da duyurdu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile kurulan AİHM, bireylerin hakları ihlal edildiğinde başvurabildikleri uluslararası bir insan hakları mahkemesidir. Türkiye, Sözleşmeye uzun süredir taraftır. AİHM’in davamızı görüşme hızı olağandışıdır, çünkü AİHM’deki davaların bu aşamaya gelmesi aylar hatta yıllar sürebilir.

Davanın kamu için büyük önemini takdir eden Mahkeme, iki ay içerisinde davaya “işlem önceliği” vermeye karar vermiştir. Haziran 2009’da AİHM, önündeki en önemli, ciddi ve acil davaların işlenmesini ve karara bağlanmasını hızlandırmak amacıyla bir öncelik politikası benimsedi. Dava, gelecekteki devlet sansürü alanındaki  kararlar için emsal teşkil etme potansiyeline sahip. Türk hükûmetinin şimdi davaya ilişkin görüşlerini Mahkeme’ye sunmak için Ekim ayının sonuna kadar vakti var.

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales, “Vikipedi, özgür bilgiye erişimin insanların yaşamlarını dönüştürebileceği ilkesine dayanıyor. “Bu dava, güç suistimallerini sınırlama ve hükûmetlerin vatandaşlarının bilgiye erişimini kısıtlama yeteneğini sınırlamak için bir emsal oluşturma potansiyeli taşıyor” dedi.

Günümüzde Vikipedi, dünyada en yaygın erişilen bilgi kaynaklarından biridir. Saniyede 6.000 kez okunur ve maddeleri dünya genelinde 250.000’den fazla gönüllüden oluşan bir topluluk tarafından  her gün düzenlenir, geliştirilir ve tartışılır. Bu maddelerin yüzde 85’inden fazlası İngilizce dışındaki dillerdedir ve Türkçe Vikipedi’nin Türkçe konuşan gönüllüler tarafından Türkçe konuşan insanlar için yazılmış 300.000’den fazla maddesi de bunların içindedir.

Read this post in English.

Related — Sur le même sujet

Read further in the pursuit of knowledge

Our legal case against Turkey’s block of Wikipedia has been expedited. Here’s what that means.

Advocacy Communications

Today, the Wikimedia Foundation welcomes the news that our case brought before  the European Court of Human Rights (ECHR) to lift the block of Wikipedia in Turkey has been communicated to the Turkish Government and given priority status by the court, just two months after the case was filed with the court. Priority status is….

Read more

European Court of Human Rights has decided to expedite case on online censorship brought against the government of Turkey for blocking Wikipedia

Advocacy Communications

The European Court of Human Rights (ECHR) has decided to expedite a case brought by the Wikimedia Foundation against the government of Turkey for blocking Wikipedia in the country. The case contends that the longstanding ban amounts to impermissible censorship and limits peoples’ fundamental rights to free expression and access to knowledge. The ban was….

Read more

Help us unlock the world’s knowledge.

As a nonprofit, Wikipedia and our related free knowledge projects are powered primarily through donations.

Donate now

Connect — Conecta

Stay up-to-date on our work.

Get email updates

Subscribe to news about ongoing projects and initiatives.

Contact a human

Questions about the Wikimedia Foundation or our projects? Get in touch with our team.

Contact