News

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Vikipedi Engelinden Ötürü Türk hükûmetine karşı açılan Çevrimiçi Sansür Davasını Hızlandırmaya Karar Verdi.

Türkiye Vikipedi Sansürüne 2017’de Başladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Wikimedia Vakfı’nın ülkedeki Vikipedi’ye erişim engelinden ötürü Türk hükûmetine karşı açtığı bir davayı hızlandırmaya karar verdi.

Davada, uzun zamandır devam eden yasağın kabul edilemez bir sansür boyutuna ulaştığı ve insanların ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim temel haklarının sınırlandığı ileri sürülmekte.

Erişim engeli Türk hükümeti tarafından Nisan 2017’de yürürlüğe kondu. Vikipedi’yi barındıran ve dünya çapında ücretsiz bilgiye erişimi destekleyen Wikimedia Vakfı, ancak Türk makamlarıyla görüşmelerde ilişki kurmaya çabaladıktan ve engele Türk mahkemelerinde itiraz ettikten sonra AİHM’e başvuru yapmış olduğunu Mayıs 2019’da duyurdu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile kurulan AİHM, bireylerin hakları ihlal edildiğinde başvurabildikleri uluslararası bir insan hakları mahkemesidir. Türkiye, Sözleşmeye uzun süredir taraftır. AİHM’in davamızı görüşme hızı olağandışıdır, çünkü AİHM’deki davaların bu aşamaya gelmesi aylar hatta yıllar sürebilir.

Davanın kamu için büyük önemini takdir eden Mahkeme, iki ay içerisinde davaya “işlem önceliği” vermeye karar vermiştir. Haziran 2009’da AİHM, önündeki en önemli, ciddi ve acil davaların işlenmesini ve karara bağlanmasını hızlandırmak amacıyla bir öncelik politikası benimsedi. Dava, gelecekteki devlet sansürü alanındaki  kararlar için emsal teşkil etme potansiyeline sahip. Türk hükûmetinin şimdi davaya ilişkin görüşlerini Mahkeme’ye sunmak için Ekim ayının sonuna kadar vakti var.

Vikipedi kurucusu Jimmy Wales, “Vikipedi, özgür bilgiye erişimin insanların yaşamlarını dönüştürebileceği ilkesine dayanıyor. “Bu dava, güç suistimallerini sınırlama ve hükûmetlerin vatandaşlarının bilgiye erişimini kısıtlama yeteneğini sınırlamak için bir emsal oluşturma potansiyeli taşıyor” dedi.

Günümüzde Vikipedi, dünyada en yaygın erişilen bilgi kaynaklarından biridir. Saniyede 6.000 kez okunur ve maddeleri dünya genelinde 250.000’den fazla gönüllüden oluşan bir topluluk tarafından  her gün düzenlenir, geliştirilir ve tartışılır. Bu maddelerin yüzde 85’inden fazlası İngilizce dışındaki dillerdedir ve Türkçe Vikipedi’nin Türkçe konuşan gönüllüler tarafından Türkçe konuşan insanlar için yazılmış 300.000’den fazla maddesi de bunların içindedir.

Read this post in English.

Related

Read further in the pursuit of knowledge

Wikimedia Foundation urges Pakistan Telecommunications Authority to restore access to Wikipedia in Pakistan

On Friday, February 3, 2023, Pakistan’s Telecommunications Authority blocked Wikipedia and Wikimedia projects. The Wikimedia Foundation calls on Pakistan to restore access to Wikipedia and Wikimedia projects in the country immediately.

Read more
Court room of the European Court of Human Rights

European Court of Human Rights case dismissed after two years of access to Wikipedia being restored in Turkey

Today, the European Court of Human Rights announced that it is dismissing the Wikimedia Foundation’s 2019 petition to lift the block of Wikipedia in Turkey. The case was dismissed because access to Wikipedia was restored by the Turkish government in January 2020 and the block was already determined to be a human rights violation in….

Read more

İki buçuk yıldan uzun zamanın ardından Türkiye’den Wikipedia’ya erişim açıldı

Bugün, Wikipedia’nın 19. doğum gününde, Wikimedia Vakfı Türkiye’den Wikipedia’ya erişimin yeniden açılmakta olduğuna ilişkin haberler aldı.* Bu son gelişme, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye yetkililerinin iki buçuk yıldan uzun süren engelini 26 Aralık 2019 kararı ile anayasaya aykırı bulmasının ardından gerçekleşti. Bugün erken saatlerde Anayasa Mahkemesi kararın tam metnini kamuya açık olarak paylaştı, hemen ardından Wikipedia’ya erişimin….

Read more

Help us unlock the world’s knowledge.

As a nonprofit, Wikipedia and our related free knowledge projects are powered primarily through donations.

Donate now

Contact us

Questions about the Wikimedia Foundation or our projects? Get in touch with our team.
Contact

Photo credits